Metale nieżelazne w życiu codziennym

Powszechne zastosowanie żelaza nikogo nie dziwi. Do grupy metali żelaznych zalicza się też nikiel i kobalt, rzadziej gadolin. Te trzy ostatnie nie cieszą popularnością, bardziej służą jako komponenty stopów. Skupmy się jednak na drugiej grupie niezwykle cennych surowców, tak chętnie zaadaptowanych przez człowieka. Są nimi metale nieżelazne.

Imponujące właściwości

Metale nieżelazne lub metale kolorowe to miedź, aluminium, cyna, ołów, cynk, srebro, złoto, brąz i mosiądz. Wypada zapytać: Dlaczego zyskały takie powodzenie? Przede wszystkim dzięki swoim niesamowitym parametrom. Mianowicie są odporne na działanie wilgoci i wody, przez co nie rdzewieją. Są plastyczne, ale też wytrzymałe. Świetnie znoszą przeciążenia i wysokie temperatury. To rewelacyjne przewodniki cieplne. Każdy z nich posiada charakterystyczny wygląd, a w zasadzie połysk, wskutek czego nabierają dodatkowych walorów estetycznych. W końcu nie bez przyczyny cała ludzkość zwariowała na punkcie złota.

Wszechstronność zastosowań

Metale kolorowe znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Przyjrzymy się zatem dwóm z nich.

Mosiądz to jeden z najczęściej spotykanych stopów, znajdujący się w ścisłej czołówce światowego zapotrzebowania. Materiał ten wykazuje szereg niezwykle przydatnych właściwości. Charakteryzuje się plastycznością i podatnością na skrawanie. Jest wytrzymały na wysokie temperatury, doskonale radzi sobie z wilgocią i wodą, w związku z tym nie koroduje. Występuje w przemyśle elektrotechnicznym, stoczniowym, chemicznym i budowlanym. Nie tylko inżynierowie chętnie go używają. Sięgają po niego choćby artyści, gdyż przeważająca ilość instrumentów dętych wykonana jest właśnie ze stopu miedzi i cynku.

Brąz to cenny surowiec o wielu zaletach. Cechuje się odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także skutecznie opiera się działaniu rdzy. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi znalazł zastosowanie w jubilerstwie i sztukach artystycznych (posągi z brązu). Jednak w pierwszej kolejności należy pamiętać o jego praktyczności. Bez niej nie byłoby go w motoryzacji (łożyska, tuleje, panewki), w branży stoczniowej (akcesoria napędów statków), budownictwie (wałki i tuleje z brązu, sita, oporniki, zdobienia). Ponadto obecny jest w chirurgii, numizmatyce, przemyśle zbrojeniowym, zakładach specjalizujących się opracowaniem i przetwórstwem substancji chemicznych.

Wiele elementów budowlanych, których bazą są właśnie metale nieżelazne, znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.topaz-metale.com.pl w zakładce Oferta.