Metale nieżelazne (metale kolorowe)

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą metali kolorowych.

Metale kolorowe

Metale nieżelazne (metale kolorowe) to metale i stopy metali, które nie zawierają żelaza. Do metali kolorowych zalicza się m.in. miedź, cynk, cynę, ołów i aluminium, a do stopów: mosiądz i brąz. Mają one charakterystyczny połysk i są dobrymi przewodnikami cieplnymi.

Metale kolorowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach techniki, spełniając nawet wygórowane wymagania. Zawdzięczają to swoim właściwościom fizycznym, chemicznym, mechanicznym i technologicznym. Możemy je spotkać w różnej postaci: blach, płaskowników, kształtowników, czy prętów.

Cynk

Cynk znany jest od kilku tysięcy lat. Pierwszy przedmiot z domieszką cynku w miedzi stwierdzono na Rodos w znalezionym klejnocie datowanym na ok. 500 lat p.n.e.

W stanie czystym cynk jest niebieskawo-szary, twardy, połyskliwy i ciągliwy. Najbardziej znany związek cynku to tlenek cynku. Jest to biały, nierozpuszczalny w wodzie proszek, który stosuje się jako pigment białych farb i w lecznictwie do wyrobu maści.

Cynk nadaje się szczególnie do stopów z innymi metalami, stąd też był początkowo używany do produkcji monet. Rudy cynku były używane już w epoce brązu. Cynk, aż do końca XVIII wieku był importowany głównie z Indii i uchodził za bardzo drogi. O wytwarzaniu tlenku cynku w Persji wspominał już Włoch Marco Polo. Wówczas Persowie stosowali minerał o nazwie goslaryt jako ochronę przed zapaleniem spojówek.

W roku 1374 uznano cynk za samoistny metal – był to w tamtym czasie ósmy znany rodzaj metalu. Już wtedy istniała ograniczona produkcja cynku oraz powiązany z nią handel.

Cynk jest odporny na działanie tlenu powietrza i wilgoci. Cienka warstwa cynku pokrywająca przedmioty żelazne i stalowe wydłuża okres ich użytkowania, spowalniając proces korozji. Nakładanie na metal ochronnej powłoki innego metalu nosi nazwę galwanizacji. Cynk można łatwo odlewać i dowolnie formować. Cynku używa się do produkcji silników samochodowych i sprzętu elektrotechnicznego.

Ołów

Ołów, choć jest znanym metalem, nie jest jednak pierwiastkiem szeroko rozpowszechnionym. Tylko niewielkie ilości ołowiu występują w naturze i są wydobywane bezpośrednio ze złoża w ziemi. Głównym źródłem ołowiu jest minerał o nazwie galena, czyli siarczek ołowiu.

Ołów to niebieskawo-biały metal, który jest bardzo miękki, ciągliwy i błyszczący w miejscach świeżego przekroju. Błyszcząca powierzchnia szybko matowieje w procesie utlenienia i powstania cienkiej warstewki ochronnej.

Ołów znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle ze względu na łatwość jego wydobywania i oczyszczania. Stosuje się go głównie do wyrobu płyt akumulatorów ołowiowych, a także jako składnik stopów.

Ołów tworzy wiele różnych związków, np. arsenian ołowiu jest środkiem owadobójczym, a chromian ołowiu jest popularnie używany jako żółty pigment (tzw. żółcień chromowa). Azotan ołowiu z kolei jest stosowany do wyrobu ogni sztucznych i innych związków.

Miedź, mosiądz, brąz – metale kolorowe dla przemysłu

Oferujemy jakościowe metale kolorowe i ich stopy do zastosowań przemysłowych. Oferowane materiały to stopy o potwierdzonym składzie i gęstości. Metale kolorowe pochodzą z renomowanych hut z Europy i dalszych zakątków świata. Dostępne są w formie typowych formatek, w tym jako pręty, płaskowniki, blachy, rury i rury kwadratowe oraz kształtowniki o różnej długości i grubości. 

Dzięki regularnym dostawą od renomowanych partnerów produkujących jakościowe metale kolorowe możemy zagwarantować oczekiwaną, powtarzalną jakość dostaw. Pozwala to zastosować oferowane przez nas metale kolorowe zarówno do wytwarzania pojedynczych podzespołów wysokiej jakości, budowania konstrukcji o określonych parametrach, jak i wielkoseryjnej produkcji detali o stałych parametrach jakościowych. 

Dokładne informacje na temat składu i parametrów dostępnych metali kolorowych dostępne są w tablicach gatunków zamieszczonych na naszej stronie. Zamawiający może wybierać pomiędzy różniącymi się wielkością i wymiarami prętami, rurami, blachami i płaskownikami, tak aby optymalnie dopasować zamawiane metale kolorowe do procesu obróbki lub procesu budowlanego.