Do czego wykorzystuje się płyty żeliwne?

Większość ludzi kojarzy płyty żeliwne ze starymi węglowymi piecami kuchennymi. Były one wyposażone w typowe odlewane płyty z kilkoma fajerkami. Do dziś z żeliw wykonuje się płyty, drzwi i ruszty pieców CO. Jednak współcześnie zastosowanie płyt żeliwnych jest o wiele szersze.

 

Właściwości wytrzymałościowe i mechaniczne żeliwa sprawiają, że płyty żeliwne są coraz częściej elementem wyposażenie wielu współczesnych maszyn. Produkuje się z nich płyty montażowe do różnych nowoczesnych obrabiarek i innych urządzeń. Płyty montażowe mogą mieć postać pojedynczych bloków lub składać się z kilku połączonych ze sobą segmentów. Jednym z podstawowych zastosowań płyt żeliwnych jest produkcja dużych płyt i pryzm traserskich. Płyty traserskie służą jak punkt odniesienie w precyzyjnych pomiarach elementów maszyn, natomiast pryzmy traserskie to elementy, które ustalają oś detali walcowanych równolegle do stołu obrabiarki.

 

Płaskowniki i płyty żeliwne

Płyty żeliwne można wykonać z dostępnych standardowych płaskowników żeliwnych. Elementy tego typu dostępne są w różnych rozmiarach począwszy od przekroju 30 x 50 [mm], a skończywszy na ciężkich płaskownikach o wymiarach 420 x 635 [mm]. Mając na uwadze to, że płaskownik mogą być przycinane na niemal dowolną długość, można z powodzeniem wykonać z nich masywne pryzmy traserskie, czy segmenty stołu montażowego dużej obrabiarki. W znakomitej większości płaskowniki i płyty żeliwne wykorzystywane w przemyśle wykonuje się z typowego żeliwa szarego GG-25 stąd szeroki wybór wymiarów przekroi płaskowników z żeliwa szarego w ofercie Topaz Metale.

 

Prowadnice i płyty żeliwne

W przypadku żeliwa sferoidalnego zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się wariant GGG-40, jednak warto pamiętać, że w przypadku niestandardowych projektów można zamówić niestandardowe płyty żeliwne z niemal dowolnego stopu żeliwa. Oprócz płyt montażowych i płyt traserskich w dużych obrabiarkach często stosuje się tradycyjne prowadnice ślizgowe. Elementy tego typu mają kształt prostokątny, trójkątny lub zbliżony do trapezu. Duża masa prowadnic żeliwnych w urządzeniach tego typu zapewnia dobrą absorpcję wibracji. Ponadto, dzięki swojej odporności żeliwo umożliwia uzyskanie dużej dokładności geometrycznej nawet w trakcie wieloletniej intensywnej eksploatacji. Prowadnice żeliwne stosuje się również w wielu innych maszynach przemysłowych przenoszących znaczne obciążenia. Dzięki twardości i wytrzymałości mechanicznej materiał ten sprawdza się w takich zastosowaniach idealnie. 

 

Jak dobrać żeliwo na płyty?

Jeżeli możliwe jest zaprojektowanie pryzmy lub płyty żeliwnej w taki sposób, aby można było wykonać ją ze standardowych płaskowników dostępnych na rynku, to pozostaje wybrać żeliwo o odpowiedniej twardości i dobrać wymiary przekroju płaskownika. Każdy płaskownik może być docięty na wymiar, zgodnie z wytycznymi zamawiającego. Alternatywą może być zamówienie detali na wymiar. Firma Topaz Metale może dostarczyć niestandardowe płyty żeliwne z żeliwa szarego i sferoidalnego przygotowane specjalnie pod wytyczne projektu klienta.