Pręty z mosiądzu

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć pręty mosiężne, pręty z aluminium oraz pręty z brązu.

Mosiądz

Mosiądz to stop miedzi z cynkiem lub innymi metalami takimi jak: ołów, aluminium, cyna, krzem, chrom, mangan czy żelazo. Bardzo dobre właściwości technologiczne i użytkowe sprawiają, że mosiądz jest jednym z najpopularniejszych stopów metali. W zależności od składu chemicznego może łatwo poddawać się skrawaniu lub mieć doskonałe właściwości plastyczne.

Mosiądze dzieli się ze względu na technologię przeróbki oraz ich przeznaczenie. Jeśli zawartość cynku w stopie nie przekracza 30%, stosuje się wówczas obróbkę plastyczną na zimno. Wytwarza się w ten sposób m.in. cienkie blachy mosiężne i druty. Gdy zawartość cynku w stopie sięga powyżej 32%, materiał obrabia się na gorąco. Znajduje to zastosowanie m.in. w produkcji rurek chłodnicowych, wężownic, membran manometrów, łusek do amunicji oraz różnego rodzaju podzespołów i części do maszyn.

Z mosiądzu wytwarzana jest również armatura, metaloplastyczne elementy ozdobne, elementy maszyn w przemyśle samochodowym, elektrotechnicznym, okrętowym i chemicznym.

Kolor mosiądzu zależy od zawartości cynku. Gdy stop zawiera dużo cynku, to kolor mosiądzu jest pomarańczowożółty, a gdy mniej – kolor jest bardziej miedziany.

Aluminium

Aluminium – w porównaniu z innymi metalami – ma stosunkowo wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej. Doskonała plastyczność, dzięki której można wyciskać profile aluminiowe, jest wykorzystywana również do gięcia oraz innych rodzajów obróbki plastycznej – zarówno na gorąco, jak i zimno. Elementy aluminiowe można trwale łączyć poprzez nitowanie, skręcanie, spawanie, lutowanie oraz klejenie. Aluminium jest również dobrym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym oraz posiada wysoką rozszerzalność termiczną. Łatwo je wyginać, wycinać w nim otwory i kształtować dowolne profile.

Związki glinu występujące naturalnie w przyrodzie są wykorzystywane przez człowieka już od tysięcy lat. Jednak przełomem okazała się dopiero II połowa XIX wieku, kiedy aluminium weszło do powszechnego użycia. Po wielu próbach udało się pozyskiwać aluminium na skalę przemysłową niedrogą metodą elektrolizy. Z biegiem czasu proces ten udoskonalono i nauczono się korzystać z niego na tyle efektywnie, że obecne aluminium jest jednym z najpopularniejszych metali kolorowych.

Glin jest trzecim – po tlenie i krzemie – pierwiastkiem występującym w skorupie ziemskiej, a związki glinu są naturalnym składnikiem wielu potraw, które spożywamy. Obok aluminium w czystej postaci popularne są jego stopy z miedzią, cynkiem, krzemem, magnezem, manganem i niklem.

Ważną cechą aluminium jest to, że nie staje się kruche w niskich temperaturach, a wręcz przeciwnie – jego wytrzymałość zwiększa się.

Brąz

Brąz to ogólna nazwa stopu miedzi z cyną oraz innymi metalami lub pierwiastkami. Jest on ciężki i bardzo trwały.

Obróbką metali i wytwarzaniem brązu człowiek zajmował się już 3500 lat przed naszą erą. Najwcześniej wykształciły się ośrodki na południowym Kaukazie oraz w obszarze Morza Egejskiego. Na terenach wschodnich Niemiec i zachodniej Polski początek tzw. epoki brązu określa się na 2200 p.n.e.

Brązu używano wówczas do wytwarzania różnych przedmiotów i narzędzi, np. ozdób, młotów, siekier, dłut, sierpów, noży oraz broni. Potrzebną do jego produkcji miedź i cynę uzyskiwano w kopalniach odkrywkowych. Brąz okazał się znacznie twardszy od miedzi, dlatego z czasem ją zastąpił. Nadal był jednak na tyle miękki, że w ciągu jednej bitwy wykuta z niego broń wyginała się, przez co była niezdatna do dalszego użytku.