Aluminium w budownictwie
Zbrojenie to w zasadzie podstawowy element, wpływający na późniejszą trwałość konstrukcji budynku. Kluczowe jest tu nie tylko prawidłowe wykonanie umocnień, ale też wykorzystany do nich materiał. Niestety wielu inwestorów kieruje się kryterium ceny, co przekłada się na obniżoną trwałość budowli i mrowie problemów w trakcie eksploatacji. Dodatkowo początkowa oszczędność na surowcach może później zostać nieprzyjemnie „zrekompensowana” na naprawy i kary, wystawiane przez instytucje nadzorujące. Dlatego od początku warto lokować kapitał w produkty najwyższej jakości. W przypadku zbrojeń idealnym artykułem wspomagającym szkielet obiektu są pręty z aluminium.
Synonim trwałości
Otrzymywane w wyniku rafinacji elektrolitycznej, czyli oczyszczania metali w procesie elektrolizy, aluminium składa się w przeważającej części z glinu. Poddawane różnym metodom utwardzania poprzez wzbogacanie innymi pierwiastkami, nabiera szczególnych właściwości, tak cennych w branży budowlanej. Przede wszystkim posiada dużą sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie. W żargonie inżynierskim produkt nie męczy się, czyli w przełożeniu na język potoczny charakteryzuje się długim okresem eksploatacyjnym.
Najtwardszy z twardych
Pierwszym z materiałów branym pod uwagę przez projektanta podczas sporządzania kalkulacji inwestycji, a odnoszącym się do zapewnienia stabilnej i taniej konstrukcji budowli, jest stal. Pomimo swych walorów obciążeniowych i kosztorysowych jest silnie narażona na korozję, ale też na różnego rodzaju odkształcenia wywołane naprężeniami i siłami zewnętrznymi. Z ekonomicznego punktu widzenia to rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Podczas zakupu koszt jest mniejszy, również sama obróbka bywa mniej pracochłonna, jednak późniejsze problemy wynikające choćby z zachwiania stabilności obiektu, są niezwykle bolesne dla portfela właściciela. Oczywiście niepożądane następstwa stalowych fabrykatów nośnych nie są regułą, ale takie nieprzyjemności można już w fazie budowy całkowicie wyeliminować. Właśnie poprzez pręty z aluminium. Przede wszystkim cechują się twardością i wytrzymałością nieosiągalną dla innych surowców, wskutek czego zapewnią przynajmniej zakładany okres trwałości, niejednokrotnie go przedłużając. Racjonalnym wyjściem jest zaadaptowanie ich do takich elementów zbrojeń jak ramy, kratownice czy zbrojenia żelbetonu. Pręty z aluminium z pewnością zostaną zaakceptowane przez każdego inspektora nadzoru, świetnie zniosą próbę czasu i przyczynią się do poprawy trwałości budynku, oczywiście przy odpowiednim wykonawstwie.