Blachy mosiężne jako element pokrycia dachowego

Budownictwo to niezwykle wymagająca branża. Z roku na rok zaostrzają się przepisy różnych instytucji nadzorujących, w związku z tym od wykonawców oczekuje się pełnego zaangażowania profesjonalizmu, a od powstałych budowli możliwie najdłuższego okresu eksploatacyjnego. Wszystkie te zabiegi mają znaczący wpływ na późniejszy komfort użytkowania, co jest istotnym udogodnieniem dla korzystających z obiektu. Jednak co zrobić, by faktycznie zapewnić optymalny wiek trwałości budynku, zgodny z wymogami inwestora i podmiotów monitorujących przebieg przedsięwzięcia? Podstawowym elementem spełniającym wyżej wymienione kryteria, są materiały najwyższej jakości. A do takich bez wątpienia zalicza się blachy mosiężne.

Sprytny mosiądz

Mosiądz, czyli połączenie miedzi i cynku, jest szczególnie poważany przez człowieka. Jego podstawowa wersja, a więc bazująca na dwóch wspomnianych pierwiastkach, już osiąga parametry niedostępne dla innych surowców. Oczywiście można wzbogacić jego właściwości innymi składnikami, takimi jak choćby glin, cyna lub krzem, wskutek czego znacznie podniesiemy trwałość stopu. A to jest imponująca. Zacznijmy od odporności na wysokie temperatury i korozję. Nie robi też na nim większego wrażenia słona woda. Pomimo bardzo dużej wytrzymałości jest podatny na obróbkę na zimno, wskutek czego adaptuje się go do różnych rozwiązań nawet na placu budowy.

Na dach i do statku

Widząc niesamowitą trwałość i dobre właściwości plastyczne tego surowca, inżynierowie i budowlańcy postanowili wykonywać z niego blachy mosiężne. Zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Znikome oddziaływanie promieniowania słonecznego oraz brak oznak rdzewienia sprawiły, że szybko zdobyły popularność jako pokrycia budynków. Blachy mosiężne są idealnym materiałem adaptacyjnym, szczególnie docenianym w nieprzewidzianych sytuacjach, na przykład przy zmianach projektowych. Jest to przydatna cecha także w kontekście ewentualnych przeróbek czy całkowitej zmiany wizji zamawiającego.

Ich parametry nie tylko pozwoliły świetnie wpisać w podstawowe założenia branży budowlanej, ale też znaleźć swoje miejsce w innych dziedzinach, w których z czasem zaczęły odgrywać kluczową rolę. Świetnie ilustruje to przemysł stoczniowy, gdzie stanowią budulec armatury okrętowej. Zarówno cywilnej, jak i wojennej. Znajdziemy je też w motoryzacji. Tam z kolei blachy mosiężne w głównej mierze służą jako elementy do produkcji silników i chłodnic, ale nie tylko. Są również wykorzystywane do części narażonych na duże przeciążenia, wysokie temperatury i działanie wilgoci.