Brąz cynowo ołowiowy CuSn10Pb10 – jak go stosować?

Brąz cynowo-ołowiowy występuje w kilku wariantach różniących się między sobą zawartością cyny i ołowiu. Właściwości wytrzymałościowe, twardość, jak i ścierność brązów cynowych ze wtrąceniem ołowiu w zasadniczej części zależą od zawartości cyny. W przypadku stopu CuSn10Pb10 zawartość cyny na poziomie 10% nadaje materiałowi dużej odporności na ścieranie i wysokiej wytrzymałości na obciążenia.

Wysoka zawartość cyny predysponuje stop CuSn10Pb10 do zastosowania go do produkcji obciążonych części maszyn, pracujących pod znacznym obciążeniem i z dużą prędkością obrotową. Warto dodać, że 10% dodatek ołowiu znacznie poprawia i tak dużą podatność wyrobów z brązu cynowo-ołowiowego na obróbkę skrawaniem. Jednocześnie nadaje im właściwości samosmarujących, które powodują, że detale cynowo-ołowiowe sprawdzają się w zastosowaniu w warunkach ograniczonego dostępu, w których trudno jest zapewnić regularną obsługę techniczną i smarowanie podzespołów.

Zastosowanie brązu CuSn10Pb10

Brąz cynowo-ołowiowy CuSn10Pb10 jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, wodę morską oraz aktywne środki chemiczne. Jako przykładowe zastosowanie brązów odlewniczych o zawartości cyny i ołowiu na poziomie 10% wymienia się produkcję łożysk i części trących pracujących przy dużych obciążeniach. Do produkcji wyrobów tego typu można użyć dociętych na odpowiedni wymiar prętów o przekroju okrągłym. W ofercie firmy Topaz Metale dostępne są pręty ze stopu tego typu o średnicy przekraczającej 100 [mm].

Jak kontrolować jakość stopu?

W przypadku seryjnej produkcji elementów ze stopu CuSn10Pb10 warto zadbać o możliwość kontroli jakości kolejnych partii wyrobów do produkcji tychże detali. Wyroby z metali kolorowych dostarczane przez renomowanego dostawcę zawsze są oznaczone unikalnym numerem serii i tak właśnie jest w przypadku

metali kolorowych dostępnych w ofercie Topaz Metale. Dzięki takiemu oznaczeniu i dodatkowym certyfikatom potwierdzającym skład chemiczny poszczególnych partii wyrobów możliwe jest sprawdzenie pochodzenia i jakości komponentów zastosowanych do produkcji maszyn i urządzeń.

CuSn10Pb10 w przemyśle

Detale brązu ołowiowego B1010 (CuSn10Pb10) są szeroko stosowane w przemyśle yachtowym, okrętowym, chemicznym, papierniczym, w motoryzacji oraz w wielu innych gałęziach gospodarki. Dzięki powtarzalnym parametrom wyrobów z brązu ołowiowego dostępnych w oddziałach Topaz Metale jest możliwe zachowanie wysokiej jakości produkowanych detali i części zamiennych z tego stopu. Można powiedzieć, że szeroka oferta firmy z Kamiennej Góry jest w tym zakresie wiodącym rozwiązaniem na rynku.

Gdzie kupić dobry brąz ołowiowy B1010?

Zakup dobrego brązu ołowiowego CuSn10Pb10 (B1010) jest najważniejszym wyzwaniem na etapie pozyskiwania półproduktów do produkcji elementów w procesie obróbki skrawaniem. Współpraca renomowanym dystrybutorem, który bezpośrednio zaopatruje się w najlepszych polskich i zagranicznych producentów wyrobów z metali kolorowych to gwarancja dostępu do jakościowych surowców, produkowanych w zaawansowanych zakładach, zgodnie z dopracowaną procedurą. Wybór ofert Topaz Metale to zdecydowany krok w kierunku bezpieczeństwa i jakości.