Czy brąz jest odporny na korozję?

Brąz jest odporny na korozję, działanie słonej wody morskiej oraz niektóre kwasy i środki chemiczne. Szukając materiału do produkcji wyrobów eksploatowanych w trudnych warunkach, w których korozja stali jest problemem, warto rozważyć wybór blach z brązu, które są dostępne w naszej hurtowni.

Jaka jest twardość brązu?

Twardość brązu zależy od rodzaju stopu i zawartych w nim dodatków stopowych. Wpływ na twardość ma więc lokalizacja złoża oraz rodzaj i zakres przeróbki, której zostały poddane wyroby z brązu dostępne w sprzedaży hurtowej. W naszej ofercie dostępne są blachy z brązu B6, B8 i GBZ12 o twardości na poziomie około 80 HB oraz twardsze blachy, rury oraz pręty brązowe wykonane z brązu aluminiowego BA1054, których twardość oscyluje w przedziale 170-200 HB.

Jakie są rodzaje brązu?

W sprzedaży jest wiele rodzajów brązu. Różnią się one składem dodatków stopowych, co ma wpływ na właściwości fizyczne materiału i jego zastosowanie. Jednak jako jedno z ważniejszych kryteriów podziału stopów brązu można przyjąć ich twardość.

Brązy twarde powyżej 100 HB

Brązy twarde charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną. Dobrze przenoszą obciążenia statyczne. Są podatne na obróbkę skrawaniem, korozję i ścieranie. Materiały do produkcji wyrobów z brązów twardych są oferowane zarówno jako blachy z brązu, jak i pręty. Jednym z najtwardszych stopów brązu, jaki jest dostępny na rynku, jest oferowany przez naszą firmę stop BA1054 oraz jego techniczny zamiennik BA1032.

Techniczne brązy miękkie do 100 HB

Brązy o twardości do 100 HB są również odporne na korozję. Mają niezłe parametry wytrzymałościowe i znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, także jako materiał do produkcji wyrobów takich jak biżuteria, ozdoby i wyroby artystyczne. W ofercie naszej hurtowni dostępne są przemysłowe blachy z brązu wykonane z miękkich brązów B6 i B8. W razie problemu z doborem zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży.

Czy brąz rdzewieje?

Brąz nie rdzewieje w taki sposób jak stal, co nie oznacza, że nie koroduje. Proces utleniania brązu powoduje wytworzenie na jego powierzchni warstwy tlenku, której struktura powoduje spowolnienie tego procesu. Pod wpływem działania warunków atmosferycznych powierzchnia elementów z brązu sukcesywnie pokrywa się warstwą tlenków, które powodują, że staje się ona coraz ciemniejsza i matowa, a z czasem wyraźnie widać na niej charakterystyczny zielony osad, który określa się jako patynę lub śniedź. Ogólnie rzecz ujmując, brąz jest odporny na korozję, ale niektóre środki chemiczne mogą przyspieszać jego degradację. 

Czym różni się mosiądz od brązu?

Brąz i mosiądz określa się mianem tzw. metali czerwonych. Nazwa ta wynika z charakterystycznego zabarwienie stopów miedzi, które w zależności od dodatków stopowych określa się jako brąz lub mosiądz. Zasadnicza różnica pomiędzy mosiądzem i brązem to skład stopu – brąz oprócz miedzi zawiera cynę, natomiast mosiądz jest stopem miedzi i cynku.

Co to jest mosiądz?

Mosiądz to stop miedzi i cynku – może zawierać szereg innych dodatków stopowych. Stopy mosiądzu stosuje się na elementy łożysk, zamków, do produkcji elementów armatury przemysłowej, śrub i nakrętek oraz do produkcji wyrobów zdobionych i artystycznych.

Co to jest brąz?

W odróżnieniu od mosiądzu – brąz jest stopem miedzi i cyny. Części z brązu stosuje się we wszystkich gałęziach przemysłu. Materiał ten jest stosowany do produkcji tulei, śrub, łożysk, wyrobów instalacyjnych, części maszyn, elementów konstrukcji oraz wyrobów artystycznych i zdobionych elementów wyposażenia, w tym biżuterii.