Jak kupić dobre okrągłe pręty żeliwne?

Rozwój technologii CNC sprawia, że coraz więcej zakładów dysponuje nowoczesnym sprzętem do obróbki metali. Produkcja precyzyjnych detali nawet o bardzo skomplikowanych kształtach stała się procesem stosunkowo prostym i szybkim. Największe wyzwanie dla producentów półproduktów i wyrobów końcowych może stanowić zapewnienie ciągłości dostaw jakościowego materiału, jakim są okrągłe pręty żeliwne.

Wybierając dostawcę prętów żeliwnych, warto skorzystać z oferty doświadczonego dostawcy. Jedna z bardziej rozpoznawalnych marek w branży to Topaz Metale z Kamiennej Góry. Firma od niemal trzech dekad wspiera polski przemysł regularnymi dostawami jakościowych komponentów do produkcji detali z metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Okrągłe pręty z żeliwa to podstawowy produkt w ofercie Topaz Metale. Doświadczenie zdobyte podczas dziesięcioleci współpracy z renomowanymi producentami i dystrybutorami metali z Polski i Europy umożliwia firmie zachowanie powtarzalnych parametrów oferowanego żeliwa. Jest to co szczególnie ważne dla klientów, którzy dzięki temu mogą utrzymać jednakowe parametry jakościowe kolejnych partii wytwarzanych produktów.

Żeliwo szare czy sferiodalne?

W ostatnich latach wyraźnie rośnie produkcja żeliwa sferoidalnego z uwagi na wysokie zróżnicowanie właściwości mechanicznych. W standardowej ofercie Topaz Metale dostępne są półprodukty z żeliwa sferoidalnego w trzech odmianach GGG-40, GGG-50 i GGG-60. Co ważne, firma jest w stanie dostarczyć także komponenty według indywidualnej specyfikacji na życzenie klienta. Co do zasady żeliwo sferoidalne jest znacznie bardziej odporne na ścieranie i ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie w porównaniu do żeliwa szarego. Tradycyjne żeliwo szare dostępne jest w najpopularniejszym wariancie GG-25. Materiał ten jest wyraźnie bardziej kruchy niż żeliwo sferoidalne, a jednocześnie ma większą zdolność tłumienia drgań. Wybór właściwego materiału zawsze zależy od przeznaczenia komponentów i zakładanych parametrów jakościowych.

 

Istotne właściwości żeliwa

Dobierając okrągłe pręty żeliwne do wymagań konkretnego projektu, w pierwszej kolejności powinno kierować się podstawowymi właściwościami danego rodzaju żeliwa. Jako najważniejsze wymienia się:

  • wytrzymałość na rozciąganie,
  • twardość w skali Brinella [HB] oraz
  • gęstość.

Takie dane dostępne są tablicach gatunków opublikowanych na stronach internetowych Topaz Metale. Po wyborze odpowiedniego rodzaju żeliwa należy skupić się na dobraniu prętów o odpowiedniej średnicy tak, aby proces produkcji detali w obrabiarce CNC był jak najwydajniejszy.

 

Jak dobrać pręty o przekroju okrągłym?

Niezależnie od tego, czy produktem końcowym są detale przenoszące obciążenie z żeliwa szarego takie jak:

  • koła zębate,
  • koła pasowe,
  • tuleje cylindrowe,
  • prowadnice

czy produkowane z żeliwa sferoidalnego:

  • wałki korbowe,
  • elementy zawieszenia pojazdów np. wahacze,
  • tarcze hamulcowe czy
  • części układu kierowniczego,

średnicę prętów żeliwnych o przekroju okrągłym dobiera się w taki sposób, aby podczas produkcji detalu generować jak najmniej odpadu. Po dobraniu odpowiedniego przekroju pozostaje ustalić długości prętów. Tym samym minimalizuje się czas wykonania pojedynczej sztuki i ogranicza związane z tym koszty.