Mosiądz na armaturę hydrauliczną
Kiedy stoimy przed wyzwaniem, jakim jest aranżacja łazienki, nie powinniśmy zapominać, że tak naprawdę największe znaczenie ma nie kolor kafelków czy kształt brodzika, ale materiał, z jakiego wykonano armaturę. To właśnie on w znacznej mierze decyduje o jakości, a tym samym trwałości wyposażenia łazienki. Dziś jednym z najchętniej wybieranych materiałów – zarówno jeśli chodzi o wybór baterii łazienkowych, jak i innych części armatury hydraulicznej (na przykład kolanka, złączki itp.) – jest mosiądz. Mosiężna armatura hydrauliczna jest popularna między innymi ze względu na ciekawy efekt wizualny, jaki dzięki niej uzyskujemy, a także cenne właściwości samego mosiądzu, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.
Czym dokładnie jest mosiądz?
Standardowo mosiądz jest stopem miedzi i cynku (10–45%), który może zawierać również dodatki innych metali, takich jak aluminium, cyna, mangan, żelazo, ołów, chrom czy krzem. Barwa tego materiału jest ciepła i zależy przede wszystkim od tego, ile jest w nim miedzi. Im jest jej więcej, tym bardziej żółto-pomarańczowy staje się kolor – i odwrotnie, kiedy jest jej mniej, barwa będzie stonowana, przypominająca naturalny odcień cynku. Choć mosiądz nie jest bardzo błyszczący, można go szczotkować i polerować, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny i estetyczny.
Jakie są właściwości i zastosowania mosiądzu?
Mosiądz jest wysoko cenionym stopem. Do jego najważniejszych właściwości należą między innymi:
- duża ciągliwość, a także łatwość obróbki plastycznej;
- większa wytrzymałość niż w przypadku brązu, co jest możliwe dzięki zawartości cynku, nadającemu stopowi twardość;
- dobre właściwości odlewnicze.
Dzięki wspomnianym cechom mosiądz jest z powodzeniem stosowany w wielu różnych gałęziach przemysłu – między innymi w branży okrętowej, chemicznej, samochodowej czy elektrotechnicznej. Wykorzystuje się go nawet do wytwarzania elementów biżuteryjnych i dekoracyjnych w przemyśle metaloplastycznym. Przede wszystkim jednak sprawdza się doskonale jako armatura hydrauliczna z mosiądzu.
Armatura łazienkowa – mosiądz i jego zastosowania
Mosiądz na armaturę hydrauliczną jest doskonałym materiałem, między innymi z tego względu, że nie koroduje, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany we wszystkich elementach, które mają bardzo częsty kontakt z wodą. Sprawdza się zatem znakomicie zarówno w przypadku eleganckich, jak i minimalistycznych czy stylizowanych baterii łazienkowych: kranów, natrysków i deszczownic. Jest także stosowany do produkcji blach, rur i armatury hydraulicznej. To właśnie z mosiądzu najczęściej wytwarza się złączki czy kolanka w różnego rodzaju instalacjach wodnych.
Wybierając wyposażenie do łazienki, często skupiamy się na walorach estetycznych, nierzadko zapominając o jakości. Jednak jednym z najważniejszych kryteriów powinien być również wysokiej jakości materiał na armaturę o odpowiednich właściwościach. Jeśli zależy nam zarówno na pięknym wyglądzie, jak i funkcjonalności oraz długiej żywotności łazienkowych sprzętów – szczególnie armatury – powinniśmy się skupić na mosiądzu. Mosiężne wykończenie łazienki stosuje się w celach praktycznych i dekoracyjnych. Mosiądz prezentuje się niezwykle stylowo i ponadczasowo, dlatego sprawdza się doskonale w łazienkach utrzymanych w stylu retro oraz klasycznym, jednocześnie nadając pomieszczeniu charakterystyczny, nietuzinkowy charakter.
Dlaczego jeszcze warto stawiać na mosiężną armaturę hydrauliczną?
Mosiężna armatura hydrauliczna bardzo dobrze sprawdza się z jeszcze jednego, niezwykle istotnego powodu, jakim jest aspekt zdrowotny. Ponieważ zarówno baterie, jak i różnego rodzaju rury, złączki i inne elementy armatury łazienkowej mają bezpośredni kontakt z wodą pitną, do ich produkcji bezwzględnie powinny być wykorzystywane materiały wolne od niebezpiecznych dla zdrowia pierwiastków i związków chemicznych. Najwyższej jakości elementy wyposażenia łazienki, w tym baterie umywalkowe, wytwarza się właśnie z wysokiej klasy stopu mosiądzu. Gwarantuje to bezpieczne i niezawodne działanie armatury hydraulicznej przez długie lata.