Mosiądz i jego przydatne właściwości

Pierwsze wzmianki o mosiądzu pochodzą jeszcze z epoki żelaza, a więc około V wieku p.n.e. Zatem śmiało można uznać, że niejako wpisał się w historię ludzkości i co najważniejsze, jest z nami do dziś. Świadczy to jego uniwersalności i niezwykłych właściwościach. Gdyby nie stop miedzi i cynku, oczywiście wzbogaconego o inne metale, takie jak chrom, żelazo, aluminium czy ołów, z całą pewnością nie bylibyśmy świadkami rewolucji technologicznej, doskonale widocznej w ostatnich dziesięcioleciach. Dlaczego zatem jest aż tak cenny? Co sprawia, że zdobył uznanie w oczach człowieka i jak wykorzystywany jest w czasach obecnych?

Trochę nauki

Kombinacja miedzi i cynku, ale też w nieco mniejszej ilości innych pierwiastków sprawia, że mosiądz nabiera szczególnych parametrów, pożądanych przez specjalistów wielu branż. O czym mowa? Choćby o plastyczności, ciągliwości, wytrzymałości temperaturowej, świetnym przewodnictwie cieplnym, odporności na korozję. Wymagający konsumenci mogą go też kolorystycznie spersonalizować. Na przykład dodanie do mieszanki niewielkiej ilości manganu sprawi, że konsystencja uzyska kolor czekoladowobrązowy. Możliwe są też inne warianty: czerwony, żółty, srebrny czy złoty. Oczywiście wszystko uzależnione jest od preferowanego barwnika. Z kolei odpowiednia proporcja miedzi, cynku i cyny spowoduje, że otrzymamy tzw. złoto mannheimskie. To tworzywo szeroko znane w przemyśle jubilerskim. Swego czasu było dość powszechnie używane przez tych, którzy mieli nie do końca uczciwe zamiary wobec swoich kontrahentów, mianowicie przekonywali, że to najwyższej próby złoto. Na szczęście dziś tego rodzaju procedery zostały już zahamowane.

Mosiądz w życiu codziennym

Obecnie ten niezwykle popularny surowiec znajduje zastosowanie w wielu branżach. Prócz wcześniej wspomnianej jubilerskiej, jest też w przemyśle motoryzacyjnym. Służy tam jako materiał do części eksploatacyjnych silników czy składników nadwozia. Pełni też ważną rolę w armaturach okrętowych, a więc w produkcji stoczniowej. Dodatkowo wykorzystuje się go w numizmatyce przy wybijaniu monet. Instrumenty, przewody w urządzeniach elektrycznych, ale też pręty mosiężne w budownictwie – wszędzie tam znajdziemy tak dobrze znany ludzkości mosiądz. Wracając do budownictwa, to w tej dziedzinie jego adaptacja do poszczególnych konstrukcji jest naprawdę imponująca, albowiem nie tylko pręty mosiężne są we wznoszeniu budowli bardzo pożądane. Elementy orurowania i połączeń instalacji wodociągowych czy centralnego ogrzewania, blachy i druty – to tylko nieliczne materiały, bazujące na mosiądzu.