Mosiądze ołowiowe w Topaz Metale

Firma Topaz Metale specjalizuje się w dostarczaniu jakościowych wyrobów z metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Przez trzy dekady współpracy z polskimi i zagranicznymi zakładami przemysłowymi, firma stała się synonimem jakości i elastyczności. Oferta elementów z mosiądzów ołowiowych potwierdza szeroką wiedzę na temat potrzeb polskiego przemysłu.

Jednym z ważniejszych elementów oferty są produkty z mosiądzów ołowiowych charakteryzują się bardzo dobrą skrawalnością, przez co są szeroko stosowane do produkcji różnych detali w technologii obróbki skrawaniem. Jednocześnie charakteryzują się szeregiem innych właściwości, które znacznie poszerzają spektrum ich zastosowania. Warto dodać, że zawartość ołowiu znacznie poprawia podatność na skrawanie w związku z czym stop MO58A (CuZn39Pb3) o największej zawartości tego dodatku nosi nazwę stopu automatowego. Jest to podstawowy stop mosiądzu ołowiowego wykorzystywany do produkcji precyzyjnych elementów mechanicznych, który najczęściej jest poszukiwany w formie prętów o przekroju okrągłym lub sześciokątnym.

 

Właściwości wynikające z różnicy w zawartości cynku i ołowiu

Rozważając zastosowanie mosiądzów ołowiowych, warto wiedzieć jak różnica w zawartości cynku i ołowiu wpływa na właściwości mosiądzu ołowiowego. Dobrym przykładem jest podatność na obróbkę skrawaniem. Mosiądz w próbie MO58A, który zawiera 3% wtrącenia z ołowiu i 39% cynku jest potocznie nazywany stopem automatowym. Wykorzystuje się go do produkcji precyzyjnych elementów mechaniki zegarków, optyki i wielu innych maszyn. Stop automatowy wykorzystuje się do produkcji łożysk, zamków i zacisków kablowych.

Detale z mosiądzu automatowego, ale i elementy innych prób spotka się także w lotnictwie i w przemyśle okrętowym. Mosiądz MO58 o alternatywnym oznaczeniu MO58B zawiera 2% ołowiu, a cynku 40%. W przypadku wyrobów z tego materiału mówi się o nieznacznie mniejszej podatności na skrawanie, a zastosowanie rozszerza się o elementy armatury przemysłowej, instalacji grzewczych i chłodniczych oraz kute detale o skomplikowanych kształtach.

Natomiast mosiądz ołowiowy próby MO59 zawierający 2% ołowiu i 39% cynku jest rekomendowany jako materiał do produkcji formatek i blach mosiężnych. Nadaje się grawerowania i jest szeroko stosowany do produkcji armatury i innych detali. W porównaniu do pozostałych mosiądzów ołowiowych, w przypadku tej próby mówi się także o wyższej niż w pozostałych ciągliwości.

 

Wyroby z mosiądzu w próbie MO58

Mosiądz Mo58 dostępny jest w formie prętów o przekroju okrągłym o średnicy 110 i 120 mm oraz jako płaskowniki. Natomiast stop automatowy – jako pręty sześciokątne o średnicy do 80 mm oraz pręty okrągłe do średnicy 100 mm. Taka specyfikacja wyrobów z mosiądzów ołowiowych pozwala zaspokoić potrzeby związane z produkcją większości standardowych elementów dla przemysłu oraz z budową armatury przemysłowej i jej konstrukcji. W przypadku zapotrzebowanie na większe detale można skorzystać z formatek blach mosiężnych dostępnych w próbie MO59.