Płaskownik mosiężny – zastosowanie

Płaskownik mosiężny to doskonały materiał do produkcji elementów armatury przemysłowej, części kutych i detali o skomplikowanych kształtach. W większości przypadków elementy tego typu dostępne są w próbie MO58 (CuZn40Pb2). Jest jeden z powszechnie stosowanych mosiądzów ołowiowych o specyficznych właściwościach predysponujących go do obróbki plastycznej na gorąco, w tym do kucia.

 

Mosiądze ołowiowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Dodatek ołowiu sprawia, że mosiądz lepiej poddaje się obróbce skrawaniem, jednak w przypadku próby MO58 trzeba liczyć się z ograniczonymi możliwościami precyzyjnej obróbki na zimno. Warto wiedzieć, że płaskownik mosiężny zdecydowanie lepiej poddaje się obróbce plastycznej na gorąco. Natomiast podczas obróbki na zimno ma miejsce umocnienie obrabianej powierzchni, co znacznie utrudnia precyzyjną obróbkę. Płaskownik mosiężny MO58, dzięki zawartości ołowiu można poddać zaawansowanej obróbce skrawaniem. Jednocześnie świetnie sprawdza się w zastosowaniu na elementy ślizgowe.

 

Jak wybrać płaskownik mosiężny?

Płaskownik mosiężny w próbie MO58 oznaczanej także jako MO58B dostępny jest w trzech wielkościach różniących się wymiarami przekroju. Długość każdego z płaskowników docinana jest na wymiar według oczekiwań zamawiającego. Takie zestawienie w większości przypadków umożliwia dobranie odpowiedniego wymiaru do produkcji konstrukcyjnych elementów mosiężnych. Odpowiedniej długości płaskownik mosiężny sprawdzi się z powodzeniem jako element konstrukcji urządzeń armatury przemysłowej, w tym chemicznej i hydraulicznej.

 

Jak sprawdzić ciężar płaskownika mosiężnego?

Wysoki ciężar właściwy mosiądzu sprawia, że płaskownik z tego materiału waży stosunkowo dużo, co może mieć znaczenie przy planowaniu dostaw. W celu szybkiego przeliczenia masy metra bieżącego wybranych produktów można skorzystać z dostępnego na stronie przelicznika mas. Wystarczy podać wymiar wybranego przekroju i wybrać mosiądz z listy materiałów dostępnych w przeliczniku mas.

 

Inne mosiądze ołowiowe

Mosiądze ołowiowe w ofercie Topaz Metale to nie tylko próba MO58. Poza tym firma dostarcza elementy w postaci prętów w próbie MO58A, określanej potocznie mianem próby automatowej oraz MO59 dostępnej głównie jako formatki blach o powierzchni dochodzącej do 3 m2. W przypadku problemów z dobraniem odpowiednich elementów z mosiądzu warto skorzystać z konsultacji z technikami firmy Topaz Metale. Doświadczeni eksperci pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie oraz przygotować bezpieczny harmonogram dostaw, tak aby zabezpieczyć wszystkie potrzeby wynikające z planów produkcyjnych klienta. Doświadczona kadra Topaz Metale od niemal trzydziestu lat doradza i dostarcza polskim i zagranicznym firmom jakościowe elementy, jak i półprodukty z metali kolorowych oraz tworzywa sztucznego.