Wszechstronnie zastosowanie prętów z brązu

Człowiek szczególnie upodobał sobie brąz. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu towarzyszy nam już od starożytności, a dzięki unikatowym właściwościom znajdował i nadal znajduje niemal wszechstronne zastosowanie. Nasi przodkowie nie wyobrażali sobie bez niego codziennej egzystencji i tak samo my nie jesteśmy jej sobie w stanie wyobrazić, gdyby nagle, bez określonego powodu, pozbawiono nas tego fantastycznego materiału. Jednym z przydatnych narzędzi, powstałym z połączenia miedzi z cyną, są pręty brązowe

Pręty z brązu – charakterystyka

Pręty z brązu cieszą się niezwykłą popularnością praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki. Skąd wziął się ich sukces? W głównej mierze z fenomenalnych parametrów, niedostępnych dla innych akcesoriów. Oczywiście cały sekret tkwi w surowcu, z jakiego są wykonane. Ogólnie jednak pręty brązowe to solidne i wytrzymałe narzędzia. Nie szkodzą im wilgoć i woda, wskutek czego cechują się niespotykaną odpornością na korozję. Dodatkowo doskonale radzą sobie z wysoką temperaturą czy szkodliwymi substancjami chemicznymi. Ponadto wyróżniają się małą podatnością na ścieranie i duże przeciążenia, zatem śmiało można stwierdzić, że dosłownie stworzono je do rzeczy wielkich. Pomimo wytrzymałości godnej komiksowego superbohatera, zachowują sprężystość i plastyczność, co z kolei przekłada się na satysfakcjonującą obróbkę na zimno i gorąco.

Wykorzystanie

Świetne parametry techniczne charakteryzujące pręty z brązu zostały dostrzeżone przez inżynierów i architektów wielu branż. Dlatego dziś znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, gdzie na przykład są polecane jako złączki czy inne fragmenty instalacji wodociągowych i centralnego ogrzewania, ale też w przemyśle, zwłaszcza w produkcji maszyn i ich strategicznych podzespołów. Do tych ostatnich zalicza się łożyska i elementy narażone na duże obciążenia. Gdzie jeszcze możemy je spotkać? W technologii przez naprawdę duże T, czyli w armaturach okrętowych, silnikach samolotowych (również wojskowych), specjalistycznych gałęziach chemicznych, na przykład petrochemicznych. Nie należy zapominać o tradycyjnej mechanice pojazdów – pręty brązowe to cenny surowiec wykorzystywany przy montażu samochodów osobowych, ciężarowych, traktorów czy zaawansowanych maszyn rolniczych. Ponadto przyczyniają się do bardzo dokładnego pomiaru upływu czasu. Tak, upływu czasu i nie ma tu żadnej pomyłki. Najlepszym dowodem tego stwierdzenia są wiekowe zegary ścienne czy kieszonkowe, zawierające podzespoły z brązowych prętów.