Żeliwo
Nasza oferta obejmuje m. in. pręty i płaskowniki żeliwne w różnych rozmiarach. Specjalnie dla Państwa tniemy na wymiar płaskowniki i formatki z bloków żeliwnych.
Żeliwo
Żeliwo to nazwa szeroko rozpowszechnionego stopu żelaza z węglem, jak również z krzemem, manganem, fosforem, siarką i innymi składnikami. Zawiera on węgiel w postaci cementytu lub grafitu. Żeliwo jest stosunkowo tanie, łatwo podlega skrawaniu i jest bardziej odporne na korozję niż stal. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, np. do budowy różnego rodzaju maszyn. Elementy żeliwne możemy spotkać w silnikach samochodowych i włazach kanalizacyjnych.
Żeliwo zostało podzielone na klasy w zależności od ich własności wytrzymałościowych. Podstawą podzielenia na klasy jest wytrzymałość żeliwa na rozciąganie.
Żeliwo wytwarza się przez przetapianie surówki z dodatkami złomu stalowego lub żeliwnego. Otrzymany materiał stosuje się do wykonywania odlewów. Po zastygnięciu są one szlifowane, by usunąć ewentualne ostre krawędzie i pozostałości formy odlewniczej. Odlew poddaje się również procesowi o nazwie sezonowanie. Dzięki temu zmniejsza się wewnętrzne naprężenia, które mogą spowodować odkształcenie lub uszkodzenie wyrobu.
Żeliwo sferoidalne
Żeliwo sferoidalne to stop żelaza z węglem w postaci grafitu kulkowego. Posiada wiele właściwości mechanicznych, które można ukształtować w procesie obróbki cieplnej. Właściwości te są zależne od struktury samego żeliwa, dlatego warto wiedzieć co wpływa na jego właściwości wytrzymałościowe.
Żeliwo sferoidalne jest znane od lat 50-tych XX wieku. Uzyskuje się je w wyniku procesu zwanego sferoidyzowaniem. Grafit, który występuje w żeliwie sferoidalnym, jest w postaci kulistej.
Żeliwo sferoidalne jest bardzo wytrzymałe i ma dobre własności ślizgowe. Swoją wytrzymałość na obciążenia mechaniczne żeliwo sferoidalne zawdzięcza modyfikacji stopu magnezem. Wraz ze wzrostem własności mechanicznych spada jednak jego plastyczność. Porównując je do żeliwa szarego, żeliwo sferoidalne jest bardziej plastyczne (może być odkształcane bez uszkodzeń) i wytrzymałe. Cechuje je również mniejsza skłonność do koncentracji naprężeń, lepsza lejność, wytrzymałość zmęczeniowa i odporność na wysokie ciśnienia.
Żeliwo sferoidalne jest odporne na ściskanie i zginanie. Nie wykazuje reakcji na wysokie ciśnienie. Znajduje zastosowanie jako materiał konstrukcyjny w wyrobie m.in. piast, rur, wałów korbowych, kół zamachowych, tłoków, łożysk, kół zębatych, maszyn rolniczych, hydraulicznych, turbin wodnych i in.
Wadą żeliwa sferoidalnego jest wysoki koszt produkcji oraz skłonność do powstawania naprężeń własnych w odlewie. Żeliwo sferoidalne nie pochłania drgań (np. w silniku) i nie jest dobrym przewodnikiem cieplnym.
Dzięki swoim elastycznym właściwościom żeliwo sferoidalne doskonale sprawdza się jako materiał do budowy rurociągów, zwłaszcza gdy występują nieprzewidziane przeciążenia. Nie spowodują one pęknięcia i awarii rurociągowych, a ewentualne deformacje nie wpłyną na funkcjonowanie rurociągów.